
Letos mineva 30 let od dneva, ko se je Barbara Dornik iz Orehovelj podala na samostojno poslovno pot in odprla svoj lastni kozmetični salon, ki je eden večjih v Novi Gorici. Častitljiv jubilej, če se zavedamo, da »biti sam svoj gospodar« ni vedno enostavno. In tako je bilo tudi pred tridesetimi leti. »Zmagala sta pogum in drznost, pred: kaj pa če ne bo uspelo?«, pravi Barbara, ki se med drugim lahko pohvali tudi s tem, da jo še vedno obiskujejo prve stranke.
Nekje sem prebrala, da v Sloveniji preživi le deset odstotkov podjetij nad 20-imi leti delovanja. Ste ponosni, da vam že tri desetletja uspeva na področju kozmetičnih storitev, za katere vemo, da zahtevajo nenehno izpopolnjevanje in izobraževanje, na drugi strani pa je tudi konkurenca vedno večja. Ko ste začeli vi, je bilo na tem območju pet salonov, danes jih je petdeset in več.
Izobraževanje zahtevajo tudi druga področja, ne samo področje kozmetike. Če želiš ostati konkurenčen, moraš biti v koraku s časom. Danes trg ponuja številne proizvode, aparate, tako za nego obraza kot telesa. Na tebi pa je, kakšno strategijo boš ubral. Nekateri prisegajo na najnovejše aparate, spet drugi dajejo prednost tradiciji, če temu tako rečeva. Ko danes pogledam nazaj, sem seveda zadovoljna, da se ves ta čas tako rekoč preživljam »doma«. V zadovoljstvo pa mi je tudi, da so se pri meni kalila številna dekleta, ki danes prav tako uspešno vodijo svoje kozmetične salone.
Torej na kolegice ne gledate kot na nasprotnice, temveč se z njimi kdaj tudi posvetujete.
Drži. Ponudba lepotnih in kozmetičnih storitev je v Novi Gorici in okolici precejšnja. Res pa je, da je nekdo boljši pri pedikurah, drugi pri negi obraza, spet tretji pri negi telesa. Sama sem se usmerila prav na področje pedikure, opravila sem tudi izobraževanje za nego nog sladkornega bolnika. Seveda pa izvajam tudi druge storitve, saj je nujna celovita ponudba. S kolegicami smo v stikih, skupaj obiskujemo sejme. Kar 12 let sem bila predsednica sekcije kozmetikov pri Območni obrtno-podjetniški zbornici Nova Gorica, v okviru katere smo se udeleževale številnih dogodkov in tudi tako ohranile dobre medsebojne odnose. Prav se mi zdi, da se za dobrobit našega poklica združujemo in sodelujemo. Tudi tako zagotavljamo strokovnost ter nivo, ki ga želimo nuditi svojim strankam.
Sporočilo, ki ga velja prenesti na mlajše generacije. Morda vidite razliko med »učenkami« danes in takrat, ko ste se usposabljali vi?
Ugotavljam, da imajo dekleta precej teoretičnega znanja, praktičnega veliko manj. Poleg tega pa je potrebno imeti tudi občutek za sočloveka in globoko željo po bogatenju svojega znanja. Sama sem zato dodobra izkoristila svoje mentorje. Kot zanimivost naj povem, da je bilo v času mojega šolanja poznavanje masaže obraza osnova. Ure in ure smo vadili, se izpopolnjevali. Danes se tega sploh ne učijo več. Zato me ne preseneča, da ste po kozmetičnih salonih vedno bolj deležni »pozornosti aparata«. Mojim strankam se zato še toliko raje posvetim z ročno masažo obraza.
Trud, ki ga vlagate v svoje storitve, se vam več kot obrestuje. Zvestoba nekaterih strank traja od samega začetka, kajne?
Na začetku sem imela nekaj let salon v Solkanu. Stranke so bile pretežno iz Italije, Slovenk je bilo malo. Sedaj je razmerje enakovredno. Zveste pa so tako ene kot druge in prav vsaka je pomembna. Lepo pa je tudi, ko spremljaš človeka toliko let. Hvaležna sem za to izkušnjo.
Opažate, da je najmanj strank med mladimi mamicami.
To pa ne pomeni, da se ne vrnejo čez nekaj časa. Naraven proces je, da v določenem življenjskem obdobju damo prednost drugim stvarem. Vedno bolj se zavedamo, da si preprosto moramo vzeti čas zase. Le zadovoljna ženska izžareva pravo lepoto, če pa se še malo potrudimo, je to dobitna kombinacija.
Torej niste za pomlajevanje za vsako ceno? Na vsakem koraku nam ponujajo čudeže, ki nas bodo v trenutku naredili mlajše, lepše, bolj privlačne. Obstaja instant rešitev, ali se je bolje sprijazniti s tem, da naš obraz in telo odražata naša leta?
Ne razumem, zakaj bi jih bilo potrebno skrivati! Tudi gubice so lepe. Če imamo 50 let, jih nimamo 20. Vlagati energijo in tudi denar v to, da bi spremenili nekaj, česar se gotovo ne da, nima smisla. Pa tudi utrujajoče je. Poskrbite za dobro, kakovostno hrano in izogibajte se stresu. Vsaj enkrat letno pa le obiščite kozmetičarko.
Sliši se precej enostavno. Povejte še, če drži tudi to, da je lepa koža zapisana v genih.
Z lepo kožo ni veliko dela, ker je že sama po sebi lepa. Temeljito čiščenje, uporaba tonika in vlažilne kreme so dovolj. Seveda ob predpostavkah, ki sem jih že prej omenila, in katerim dodajam še dovolj gibanja in tekočine. Kar že vsi vemo. Precej pa je problematične kože. Na srečo je dovolj raznovrstne ponudbe, da se tudi te težave uspešno rešujejo.
Zaključiva lahko, da za lepo kožo in telo lahko največ naredimo sami. Da se ne upiramo letom in gubicam, ampak jih raje skrbno negujemo.
Zavedajmo se tudi, da smo v prvi vrsti predvsem ženske, mame in hkrati lahko tudi uspešne podjetnice. Naša lepota z leti zato ne pojenja, dobiva nove razsežnosti.
Barbara Skorjanc