Letošnja sezona ogrevanja je mimo, a vsako leto znova pride. Zdaj vsi komaj čakamo poletje, ki pa lahko predstavlja idealni čas za zamenjavo obstoječega ogrevalnega sistema ali načrtovanje novega. Topel dom in idealna klima v prostorih, kjer bivamo ali delamo, sta nujna dobrina, temperatura in kakovost zraka v prostoru morata biti čim bolj prilagojeni navadam uporabnika.
Toplotne črpalke zrak-voda se porabljajo tako za ogrevanje novih objektov kot za prenove obstoječih ogrevalnih sistemov, saj so varčne, zanesljive in preproste za uporabo. Uporaba okoljske toplote za ogrevanje se nenehno povečuje, saj je zrak povsod in je zastonj. Gledano z varnostnega in zdravstvenega vidika so toplotne črpalke v primerjavi s kotli na drva ali fosilna goriva povsem zanesljive, varne in okolju ter ljudem prijazne. Njihova uporaba je preprosta, upravljanje pa je mogoče tudi s pomočjo mobilne aplikacije.
Toplotna črpalka zrak-voda iz zraka črpa brezplačno toploto za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, le manjši del energije koristi iz električne napeljave. Skladno z zahtevami evropske direktive tudi pri nas institucije že usklajujejo predlog Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, ki med drugim vključuje tudi prepoved projektiranja, vgradnje ter prodaje kotlov na kurilno olje in premog ter projektiranje in vgradnjo kotlov na fosilna goriva v novozgrajenih stavbah od 1. januarja 2023. Med drugim direktiva vključuje in določa tudi pravico potrošnikov do odklopa z neučinkovitih sistemov za daljinsko ogrevanje in hlajenje pod določenimi pogoji.
Njihovo uporabo in zamenjavo s potratnimi pečmi spodbuja tudi slovenski EKO SKLAD s subvencioniranjem nakupa in z ugodnim kreditiranjem. Zamenjava stare kurilne naprave s toplotno črpalko je preprosta, posebej ko je v hiši že ustaljen sistem talnega, t. i. nizkotemperaturnega ogrevanja. V starejših objektih, ki uporabljajo tudi radiatorje, pa je najprej treba oceniti obstoječi ogrevalni sistem, tudi površino radiatorjev, ter hkrati razmisliti o izboljšanju izolacije oken in plašča objekta, da se ustrezno dimenzionira tudi toplotna črpalka.
Toplotne črpalke zrak-voda so se razvile iz toplotnih črpalk zrak-zrak oziroma tehnologije nam bolje poznanih inverterskih klimatskih naprav split sistem. Te so še vedno idealna izbira za klimatizacijo in ogrevanje prostorov, tudi pri izjemno nizkih zunanjih temperaturah. Dodatna prednost so filtrirni sistemi, ki zrak tudi prečistijo. V bližnji prihodnosti bodo dobavljivi tudi filtri za nevtralizacijo koronavirusov, kot je SARS COV-2. Posebej zanimive so klimatske naprave z infrardečim senzorjem za zaznavanje telesne temperature in gibanja oseb, ki delovanje prilagajajo glede na prisotnost oseb v prostoru.
Karmen Kompara, direktorica VITANEST d.o.o.