Studio notranje opreme ProAmbient iz Solkana že več kot dve desetletji nudi visokokakovostne rešitve na področju projektiranja in notranje ureditve prostorov. V zadnjih letih so ponudbo nadgradili s fotorealistično vizualizacijo 3D 4K (fotografija, video in virtualna resničnost 360°) arhitekture ter notranje opreme, kar naročniku omogoča dejansko seznanitev s podobo novega doma. Lastnika in partnerja ProAmbienta Zlatko Danevčič in Maja Blažič se z vsakim izzivom spopadeta z enako mero pozornosti, pa naj gre »le« za prenovo otroške sobe ali pa za celotno izvedbo hotelskega objekta. V pogovoru za revijo Navdih sta nam razkrila nekaj zanimivih rešitev, ki vam bodo prišle prav, če se soočate z gradnjo ali prenovo hiše oziroma stanovanja.
Nakup ali gradnja nepremičnine je ena izmed najpomembnejših življenjskih odločitev. Kako pomembna pa je odločitev, da bo pri opremljanju sodeloval kompetenten zunanji svetovalec?
Zunanji svetovalec je priporočljiv, saj gre pri opremljanju za kompleksen pristop. Če želimo, da načrtovanje in izvedba notranje opreme potekata gladko, je pomemben načrt. Morda se premalo zavedamo, da notranja oprema presega zgolj »samo« pohištvo. Sem spadajo tako talne obloge, konkretizacija vgradne in nadometne osvetlitve ter svetil samih, stenske dekoracije, dekorativne tehnike barvanja, tapete kot tudi dodatki za dom, kot so večje vaze, preproge … V sklopu celovitega načrta notranje opreme je zajeto tudi svetovanje glede umestitve likovnih del in tipa senčil. Kot rečeno, gre za celovit pristop, v katerem so zajeti vsi segmenti notranje opreme. Načrt predstavlja konkretizirano podlago in časovni oris same izvedbe.
Dobro izkoriščen in oblikovan dom nam lahko prihrani veliko prostora, časa, pa tudi denarja. Kako torej pomagate ustvariti sanjski dom?
Zelo pomemben je uvodni sestanek, na katerem se opredelijo izhodišča, na podlagi katerih bo projekt temeljil. Gre za zelo konkretna vprašanja, kot so na primer velikost jedilne mize, oblika sedežne garniture, enojni ali dvojni umivalnik … Že na začetku se pogovorimo o različnih materialih, oblikah in velikosti ter posledično tudi o cenovnem razredu opreme. Pomembno je, da se pri načrtovanju upošteva proračun, ki ga ima investitor na razpolago, in se sproti tudi prilagaja, če je treba. Smisel načrtovanja je namreč njegova dejanska realizacija, takšna, kot je na izrisu.
Znanec je večino finančnih sredstev porabil za nakup nepremičnine, za opremljanje pa ni ostalo veliko. Je v tem primeru bolje, da je »sam svoj mojster«, ali si na ta način lahko povzroči le še dodatne stroške?
Ne glede na to, kaj se bo odločil, je bistven kakovosten in smiseln načrt notranje opreme, ki je oblikovan tako, da nudi možnost kasnejše dobave. Brez načrta oziroma sistematičnega pristopa pa lahko pride do nepremišljenih, tudi zgrešenih nakupov. Temu sicer lahko sledijo korekcije, ki pa posledično narekujejo dodatne stroške. V takem primeru ne govorimo več o optimalnih rešitvah, temveč o situaciji rešimo, kar se rešiti da. Če je stranka vešča, lahko nekatera opravila opravi tudi sama in s tem privarčuje, mi pa ji pri tem lahko strokovno svetujemo.
Na kaj moramo biti še posebej pazljivi? Kje so tiste glavne »napake«, ki jih posamezniki delamo, ko se opremljanja lotimo na lastno pest?
Največkrat vidimo samo en segment, kar je razumljivo. Trgovine s pohištvom nudijo samo pohištvo, tiste s svetili samo svetila. V vsaki trgovini je torej predstavljen le en del opreme, ki nas pritegne in se odločimo za nakup. Ko pa vse skupaj postavimo v en prostor, ugotovimo, da ni izpadlo tako, kot bi si želeli. Še ena past je, in to so katalogi. Predstavljeni prostori v katalogih so vedno veliko večji, kot je neko stanovanje ali hiša v neki povprečni realnosti. In ko idejo iz kataloga skušamo prenesti v svoje prostore, pogosto ne izpade, kot smo pričakovali. Zato je načrt notranje opreme pomembna faza, saj predstavlja virtualni katalog lastne nepremičnine, pri čemer so zajeti in konkretizirani vsi segmenti notranje opreme ter smiselno usklajeni: talne in stenske obloge, pohištvo, svetila, stenska dekoracija, razgibanost stropov, dodatki za dom …
Če pogledava konkreten primer: rada bi prenovila kopalnico. Sama bi želela izbrati izvajalce del, potrebovala pa bi pomoč pri izbiri celotne opreme od keramike do pohištva. Kako, kje sploh začeti?
Najprej je treba opraviti izmero, na podlagi predstavljenih želja sledi izris. Kakovosten načrt notranje opreme mora zajemati konkretno izbrane talne in stenske obloge ter kopalniško opremo in pohištvo. Ne nazadnje tudi svetila. Zelo pomembna je tudi faza virtualne fotografije. Tu gre za simulacijo svetlobe – naravne in umetne, ki poudari naravne lastnosti materialov in ustvari zelo realen vpogled v še ne prenovljeno kopalnico. Ko so izrisi potrjeni, sledi priprava načrtov za izvedbo in oblikovanje ponudb za dobavo opreme. Na podlagi načrtov lahko izvajalci pripravijo konkretne ponudbe za njihovo delo (keramičar, vodovodni inštalater, električar, pleskar, monter pohištva). Zelo priporočljivo je tudi, da so podizvajalci že v fazi načrtovanja izbrani oziroma predhodno rezervirani, tako da ko je vsa oprema na objektu, lahko začnejo prenovo.
Omenila sva vizualizacijo 3D 4K arhitekture ter notranje opreme, pri čemer gre za povsem realistično podobo prihodnjega doma. Ali so tudi v takih primerih možna odstopanja – ni na voljo določenih materialov, barv ipd.? Kako se postopa v takem primeru?
Kar zadeva materiale in barve, se skozi 3D-vizualizacijo lahko predstavi skoraj vse – odvisno od tega, koliko podrobno se izbere modeliranje posameznih elementov. Govorimo o vrhunskih vizualizacijah, kjer se naročnik dejansko lahko vživi v prostore, še preden so ti opremljeni.
Kakšni so trenutni trendi pri notranjem oblikovanju? Če se na primer vrneva na mojo kopalnico? Kaj bi mi svetovali glede izbire keramike, barv?
Pri kopalnicah so še vedno aktualne lesne teksture keramike. V zadnjih nekaj letih pa prihajajo do izraza tudi kamnite in marmornate imitacije v velikih formatih – na primer 100 × 300 cm. V obeh primerih se kombinirajo tako svetle kot temnejše barvne nianse. Trend je v naravnem videzu, kjer so vedno aktualni tudi mozaiki – a samo kot detajli.
Kje pa v vašem podjetju iščete navdih za delo in rešitve, ki jih nudite vašim strankam?
Navdih je pravzaprav proces. Pride v trenutkih sproščenosti, včasih tudi, ko počneš nekaj povsem drugega. So objekti, kjer ideje kar »tečejo« same od sebe, so pa tudi objekti, ki zahtevajo veliko več časa in energije. Je pa navdih stranka sama. Skupaj skrbno pregledamo tloris in kvadraturo, ki je na razpolago, ter seveda možnost realizacije vseh želja. Pomemben je tudi stil opreme – v grobem govorimo o modernem in klasičnem. Pri klasičnem oblikovanju je z vidika navdiha nekoliko bolj preprosto, ker so smernice oblikovanja že dolgo začrtane, po drugi strani pa zahtevno, saj je pomembno poznavanje klasičnih slogov oblikovanja. Izrisi klasike so bolj bogati, z veliko štukaturami, ornamentiko, kar zahteva veliko znanja in potrpežljivosti pa tudi časa pri samem risanju. Moderno oblikovanje nam dopušča več svobode. Poleg želja navdih črpam iz ambientov, ki so predmet projekta – velikost in oblika prostora, višina stropov, naravna osvetlitev skozi steklene površine … Ko se postavijo osnovni pohištveni elementi, sledijo še detajli. Bistveno je, da je končna podoba doma takšna, da se v novem domu počutimo doma.
Barbara Skorjanc
Foto: Arhiv ProAmbient d.o.o.