Številne bleščeče stvari v trgovinah, ki vabijo k nakupovanju, naznanjajo prihod prazničnih dni in stopnjujejo napetost pričakovanja. Družbena pravila nam vsiljujejo podobo popolnih praznikov in do potankosti določajo prav vse, od pogrinjkov na mizi do vzdušja ob mizi. Bleščeči okraski in lučke obljubljajo popolno božično drevesce, ki bo v naše domove vneslo občutke topline in povezanosti. Bleščeče obleke, ki jih ponujajo izložbe, obljubljajo občutke sprejetosti in odobravanja. Police, zapolnjene s kupi hrane, obljubljajo božično večerjo, ki nas bo nasitila ljubezni.
Predpraznični čas nam ponuja priložnost, da se obrnemo vase in razmislimo, na kakšne načine poskušamo zadovoljiti svoje potrebe po varnosti, ljubezni in povezanosti z drugimi. Naučeni smo, da jih zadovoljujemo z zunanjimi stvarmi, denimo z nakupovanjem predmetov, velikokrat pa celo z vzdrževanjem odnosov, v katerih se moramo pretvarjati in ugajati, da bi bili sprejeti. Veliko ljudi ima izkušnjo stopnjevanja napetosti ob približevanju božičnega časa in obveznega prepira, ki izbruhne na praznični dan ter vsaj začasno sprosti nakopičen stres. Nato pa, ne da bi spregovorili o tem, kako se zaradi prepira počutijo, z grenkim priokusom sedejo za bogato obloženo mizo in se pretvarjajo, da so srečna družina. S pretvarjanjem, da so nekaj, kar čutijo, da niso, poskušajo ublažiti svoje globoko zakopane občutke nevrednosti in strahu pred zavrnitvijo in zapuščenostjo. Ugajanje drugim je tako lahko le maska, s katero prikrivamo svojo bolečino – ne samo pred drugimi, ampak tudi pred samim sabo.
Božično novoletni čas oznanja opuščanje starega, da bi se lahko rodilo nekaj novega. Je priložnost, da se zavemo, da imamo v vsakem trenutku življenja možnost izbire. Izberemo lahko, kot že tolikokrat doslej, staro strategijo pretvarjanja in ugajanja drugim, da bi ohranili lažne občutke pripadnosti in povezanosti. Lahko pa poskusimo nekaj novega – pogledamo vase, poiščemo izvor svojih negotovosti in jih zacelimo.
Če tudi za vas velja, da se po praznikih počutite neizpolnjeni in imate občutke krivde zaradi pretiranega uživanja hrane ali alkohola, je to lahko znak, da v svojem življenju nimate prostora in dovolj varnih odnosov za izražanje sebe – tega, kar v resnici mislite in čutite.
Zato vas povabim, da predpraznični čas, namesto tekanju od trgovine do trgovine in od obiska do obiska, raje namenite umirjanju in ustvarjanju prostora za poslušanje sebe. Vprašajte se, kaj si želite, in si to podarite. Recite »ne« v odnosih, kjer čutite, da od vas pričakujejo preveč. Na ta način boste rekli »da« samim sebi.
Približujejo se december. Čas obdarovanja, družena, praznovanja. Kako o pretiranem nakupovanju, obdarovanju, neiskrenih odnosih razmišlja dr. Saša Krajnc, sociologinja, pedagoginja, osebna mentorica, psihoterapevtka, dušna aktivistka, navdušena raziskovalka Življenja? Svoje bogato znanje in razmišljanja na temo praznikov je delila tudi z bralci Prazničnega navdiha: »Bleščeči okraski in lučke obljubljajo popolno božično drevesce, ki bo v naše domove vneslo občutke topline in povezanosti. Bleščeče obleke, ki jih ponujajo izložbe, obljubljajo občutke sprejetosti in odobravanja. Police, zapolnjene s kupi hrane, obljubljajo božično večerjo, ki nas bo nasitila ljubezni.« Pa še kako drži. Se strinjate?
Dr. Saša Krajnc Starček
Če vas zanima več o dr. Saši Krajnc, ji lahko sledite na povezavi: http://sasakrajnc.si/