S sogovornico Karmen Kompara sva se spoznali pred letom dni, ko sem ji predstavila vizijo revije Navdih. Partnerici sva postali že ob prvem izidu, saj je ocenila, da je revija nastala iz iskrenega navdiha in vizije delati dobro za okolje in družbo, v kateri prebivamo. Tako sem uspela spoznati tudi njeno vizijo, ki zagotovo sega preko osebnih poslovnih uspehov – v naše širše družbeno in bivalno okolje. Danes, po enem letu najinega poznanstva in medsebojnega zaupanja, lahko z gotovostjo trdim, da je »skrivnost« uspeha podjetja Vitanest predvsem v poštenih, iskrenih in odkritih odnosih. Karmen Kompara pravi, da je to njena edina etika, drugačne ne pozna.
Zanima me, kako skozi poslovno udejstvovanje uresničujete svojo osebno vizijo in hkrati vizijo podjetja Vitanest d.o.o.?
Razložila bi s pogledom na svoje vrednote in začela pri samih temeljih človeškega bivanja. Zaradi želje vseh nas, da bi zase in svoje potomce ohranili čisto okolje in hkrati čim bolje bivali, se ljudje na različne načine in vsak po svoje trudimo delati dobro in s tem uspešno. Naše podjetje že 20 let trži klimatske, prezračevalne in ogrevalne sisteme ter zagovarja ogrevanje s toplotno črpalko. Bivanje v čistem okolju, toplotno udobje in varčno delovanje ogrevalnega sistema so ključni elementi za doseganje uporabnikovega zadovoljstva, zato je nastal tudi slovenski ekološki sklad – Eko sklad.
Omenili ste Eko sklad, ali ta pripomore k uresničevanju vaše vizije?
Misija Eko sklada je, da pomaga občanom pri aktivnostih, ki so povezane z varstvom narave z namenom zaščititi okolje, v katerem živimo. V tej ustanovi so si zadali pomembne in odgovorne naloge za odpravo novih škodljivih posegov v okolje in zmanjšanje že povzročene škode. Prehod na obnovljive vire energije in učinkovita raba energije predstavljajo izziv za vse nas. Na Eko skladu menijo, da vsaka uspešno izpeljana zgodba izkazuje odgovornost do varovanja okolja, prinaša ugodne finančne posledice in tudi izboljšano kakovost bivanja za vse nas.
Kakšne so torej ugodne finančne posledice ob nakupu vaše toplotne črpalke?
V podjetju Vitanest d.o.o. se ukvarjamo z uvozom in distribucijo toplotnih črpalk zrak-voda in smo ponosni na dejstvo, da smo že 10 let, torej od samega začetka uvajanja toplotnih črpalk zrak-voda na slovenski trg, del te uspešne zgodbe. Začeli smo s toplotnimi črpalkami Daikin Altherma, nato smo dodali toplotne črpalke MITSUBISHI ELECTRIC, ki so visoko učinkovite in varčne ter s tem redno uvrščene na seznam ustreznih naprav za subvencijo Eko sklada.
Javni poziv Eko sklada št. 37SUB-OB16 nudi nepovratne finančne spodbude občanom za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Namen javnega poziva je povečanje rabe obnovljivih virov energije in večja energijska učinkovitost v stanovanjskih stavbah ter zmanjšanje prekomerne onesnaženosti zraka z delci PM10 in s tem izboljšanje kakovosti zunanjega zraka. Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 20 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 1.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda, ki je uvrščena na seznam ustreznih naprav Eko sklada. (Ecodan brosura 2017-9)
Kakšne so z okoljskega vidika prednosti ogrevanja s toplotno črpalko?
Vemo, da je problematika onesnaženosti s PM10 ob začetu kurilne sezone že vrsto let ena glavnih novic, tudi v Novi Gorici. Agencija republike Slovenije za okolje (ARSO) začenja z monitoringom ozračja v mesecu oktobru. Z merjenjem na merilni napravi, ki se v Novi Gorici nahaja ob krožišču pri Qlandiji, so ugotovili, da je kurjenje lesa v zimskem času največji vir onesnaženosti z delci PM10. Predstavlja namreč skoraj tretjino vsega onesnaženja z delci. Policiklični aromatski ogljikovodiki (PAH) so indikatorji za promet in kurjenje lesa (biomasa, individualna kurišča na drva). V Avstriji so s študijo dokazali, da naj bi bilo razmerje za emisije PAH: 20 % promet in 80 % kurjenje lesa.
Na to problematiko opozarjajo tudi strokovnjaki.
Dr. Peter Otorepec iz Inštituta za varovanje zdravja je v javnosti že večkrat izpostavil, da pri kurjenju fosilnih goriv nastajajo delci dušikovih oksidov in različne rakotvorne snovi, njihova količina je odvisna od kvalitete naprave in tega, ali je les dovolj sušen. Po mnenju stroke so med temi snovmi tudi prašni delci, ki povzročajo bolezni dihal, tam, kjer vstopajo v organizem. Pri ljudeh, ki imajo kronične bolezni dihal, ti delci stanje lahko poslabšajo. Z vstopanjem delcev v kri in s tem v vse organske sisteme lahko nastanejo vnetne reakcije, lahko pa med drugim povzročajo tudi bolezni srca in ožilja, arterosklerozo, visok pritisk, bolezni živčevja, raka pljuč in raka mehurja, tudi sladkorno bolezen tipa 1 in 2. Zato pogosto slišimo priporočila zdravstvenega osebja, da je teh emisij čim manj, iz individualnih kurišč in prometa.
Imajo toplotne črpalke še kakšno prednost v primerjavi z napravami na fosilna goriva?
V primerjavi z ogrevalnimi napravami z dotrajanimi kurišči, ki marsikje v Sloveniji povzročajo prekomerno onesnaženost ozračja z delci PM10, toplotne črpalke ne onesnažujejo našega ozračja in varujejo zdravje, tudi v smislu preprečevanja nastajanja ogljikovega monoksida v bivalnem prostoru. Najtežje se je zavarovati pred nevarnostmi, ki jih ne vidimo ali občutimo, kot je na primer strupeni ogljikov monoksid, ki v bivalnih prostorih lahko nastane na več načinov; pogosto prav zaradi okvarjene ali nepravilno nameščene centralne kurjave na plin, trda goriva ali kurilno olje ter zamašenega ali slabo prepustnega dimnika in razpok v dimniku.
Kaj bi za konec najinega pogovora svetovali bralcem in bralkam?
Razveseliti in varovati sebe, svojce, obiskovalce in hkrati okoliške prebivalce je res nekaj lepega in to lahko storimo z obnovo ogrevalnega sistema. Pri ogrevanju s toplotno črpalko ni bojazni, da bi nastajal ogljikov monoksid, kar pomeni mirno bivanje in še mirnejše spanje v vseh vremenskih razmerah. S toplotno črpalko zrak-voda MITSUBISHI ELECTRIC ne potrebujemo dimnika, ogrevamo varčno in tudi pri izjemno nizkih zunanjih temperaturah (do -28°C), sistem upravljamo na daljavo, preko mobilne aplikacije Melcloud.
Bralcem torej predlagam, da sledijo pozivom Eko sklada in razmislijo o možnosti, da bi ogrevali s toplotno črpalko zrak-voda, tako kot to dela že veliko Slovencev. Eko sklad poleg subvencij nudi tudi ugodno kreditiranje naložb. Kot navajajo na Eko skladu: »Okolje, v katerem živimo, so nam zaupali v upravljanje naši vnuki, ki bodo morali nositi posledice našega ravnanja s planetom, ki nam nudi gostoljubje.« Zakaj ne bi torej skupaj naredili nekaj pozitivnega?
Barbara Skorjanc