
»Največja potrditev mojega dela je, ko vidim, da nekdo, ki prej ni bil zadovoljen s seboj in s svojim življenjem, ponovno zaživi,« pove Sara s svojim značilnim navdušenjem. »Vesela sem, da so se ljudje začeli zavedati, da lahko na svoje duševno zdravje sami vplivajo in sami izboljšajo svoje počutje. Jaz jim pri tem samo pomagam.« In tako se je rodila čajanka.
Sara je med svojim delom opazila, da veliko ljudi odlaša, preden se odloči za psihosocialno pomoč: »Če težava traja dalj časa, je tudi pot do izboljšanja daljša. Hkrati sem opazila, da je čustvena pismenost nasploh zelo nizka. Z mladimi se velikokrat smejemo, ko govorimo o tem, da poznajo samo tri čustva. Dobro, slabo in ful slabo.« Zaradi tega se ji je zdelo nujno narediti nekaj, da bi o neprijetnih čustvih več govorili: »Žalost, tesnoba in jeza nista več tabu. Kaj pa zavist, ljubosumje, maščevalnost, zamera? Tudi to so normalna čustva, ki jih občasno občutimo vsi, vendar ta čustva navadno niso tema vsakodnevnih pogovorov. In tako se je rodila Čajanka za pet v petek ob petih, ki je na moje veliko veselje polno zaživela. Odzivi so krasni. Razpoloženje najbolj slikovito opišem z besedami ene od udeleženk: „Najprej sem samo poslušala in se čudila, po tem pa navdušeno sodelovala v debati. Ob tem sem občutila svobodo in hkrati varnost, da o tem lahko govorim.”« Udeležba Čajanke je brezplačna in brez dodatnih, skritih obveznosti. Sarin edini namen je, da ljudje skupaj začnejo govoriti o neprijetnih čustvih, da se ne počutijo sami in drugačni od ostalih.
Kot že samo ime pove, se na Čajanki v petek popoldan zbere pet oseb, ki govorijo o določeni vsakdanji temi, ki je predvidena vnaprej. Vsak udeleženec pove, kako se je znašel v določeni situaciji, kaj je bilo dobro in kaj malo manj dobro.
Sara poudarja, da se ji zdi bistveno, da se udeleženi na čajanki med seboj ne poznajo oziroma se je ne udeležijo skupaj s prijateljem, saj si želi, da bi razbijali mehurčke, ki se v naših življenjih pogosto pojavljajo. Na ta način se ustvari prav posebno okolje – varno in prijetno. Ustanoviteljica Čajanke za pet še dodaja, da se svetovalnice radi udeležijo tudi tisti, ki sicer težko govorijo o sebi, saj nihče drug od drugega ničesar ne pričakuje. »Čas druženja kar prehitro mine, saj se ponavadi vzpostavi prijetno vzdušje, ki ga je težko prekiniti,« za konec še doda Sara Černe.