Giannija Rijavca vam ni treba posebej predstavljati, na glasbeni sceni je prisoten že dobrih 35 let, aktiven pa je tudi na številnih drugih področjih. Lansko poletje se je v zakonski stan podal s slikarko Patricijo Simonič, s katero sta si na Trnovem pri Gorici ustvarila prijeten dom. In prav tam smo se srečali sredi opojnega maja in poklepetali o tem in onem. Seveda ni šlo brez korone, a Gianni in Patricija sta vsekakor človeka, ki imata veliko povedati tudi o drugih, lepših stvareh. Ker se z Giannijem poznava že dobrih 20 let, je bila tudi Patricija takoj za to, da vse »vi« in »gospa« opustimo že kar na začetku.
Pred kratim sta se poročila, predvidevam, da vama je karantena »podarila« še ene medene tedne?
Karanteno sva preživljala v najinem domu na Trnovem pri Gorici in na daljavo opravljala delovne obveznosti. To je bil tudi čas, ko sva se lahko več posvečala drug drugemu, kot bi se sicer. Vse je za nekaj dobro in zagotovo je tudi epidemija prinesla nekaj dobrega. Mislim, da so se odnosi med nami otoplili. Slovenija je dobro ukrepala, da smo se ljudje odlično in z vso resnostjo odzvali na stanje in tako hitro premagali virus.
Gianni, kot praviš, je glasba zate na prvem mestu. Če malo pogledava bližnjo preteklost in čas, ki smo ga kar naenkrat imeli v izobilju. Se je morda v tem obdobju porodila kakšna nova ideja, projekt?
Zadnjih nekaj let ustvarjam pop-simfo glasbeni stil »Gianni Rijavec z godalnim kvartetom«, pop glasbi sem dodal godalni kvartet. Posneli smo več skladb in imel sem že kar nekaj uspešnih koncertov širom Slovenije. Lanski avgust je zaznamoval koncert na gradu Kromberk, ki ga je snemala nacionalna televizija RTV SLO in je bil tudi že dvakrat predvajan. Koncerti z omenjenim glasbenim stilom so nekaj posebnega, za dušo … Ideja za ta glasbeni stil se mi je porodila na turneji po Argentini. Ko sem se vrnil domov, sem klavirju in moji glasbi dodal še godalni kvartet. Nastala je odlična kombinacija pop in simfonične glasbe. V tem glasbenem slogu tudi nadaljujem svojo glasbeno pot. Karantena je naredila svoje in prav te dni se je porodila ideja za novo pesem. Njen naslov je »Lipa od none«. Velika mogočna lipa, ki stoji pred našo hišo, dobesedno vabi v njeno senco, da ponovno doživimo nekaj lepega, da se družimo kot nekoč in doživimo pristnost slovenske kulture.
Že nekaj let pa si aktiven tudi na komercialni televiziji. Koliko kav si že spil?
Oddaja Na kavi z Giannijem, ki jo imam tedensko na televiziji TV3 in v kateri klepetam ob kavi z znanimi obrazi, sem gostil že preko 300 znanih Slovenk in Slovencev. Virus je sicer pogovore za nekaj časa ustavil, a že snujemo nove oddaje. Poleg omenjene oddaje pa pripravljamo tudi zabavnoglasbeno oddajo, ki bo namenjena slovenski pop glasbi, tisti, ki je v slovenskih medijih zapostavljena.
Si tudi avtor mednarodne mirovniške fundacije Beli golob. Kakšno je trenutno stanje na tem področju?
Pri naju doma na Trnovem pri Gorici je sedež te mednarodne organizacije. Ljudi vabim, da pridejo in si ogledajo, da jim predstavimo delovanje, namen fundacije. Poleg tega pa je sedaj v načrtu ponovna postavitev skulpture Deček miru, katerega avtorica je Patricija. Gre za simbol miru, ki ga je leta 2014 prejel papež Frančišek v Vatikanu, simbolično, z željo, naj njegov pontifikat zaznamuje prizadevanje za mir na svetu. Deček miru se nahaja v vatikanskem muzeju.
Skulptura pa je bila na Trnovem kar trikrat grobo oskrunjena …
… in v tretje tudi dokončno razbita. Naj spomnim, da je bila postavljena na poti proti spominskemu parku NOB na Trnovem pri Gorici kot simbolno dejanje sprave slovenskega naroda in med narodi. Namen mednarodne mirovniške fundacije je širjenje ideje o miru v svetu, opozarjati, da je mir vrednota, ki ni samoumevna in zato si moramo za to nenehno prizadevati. Ena od nalog fundacije je opozarjati svetovne voditelje, moralne avtoritete, da delajo za mir. Sprejemom pri papežih Janezu Pavlu II., Benediktu VI., Frančišku, Dalai Lami … se bo zagotovo pridružil še kakšen.
Patricija, rekla si, da na življenje gledaš predvsem z duhovnih vzgibov. Nekje si zapisala, da »s svojimi deli oddajaš dušo«.
Delujem kot slikarka in kiparka, po svoji trenutni profesiji pa sem magistrica ekonomije. Uveljavljam se tudi kot svojevrstna raziskovalka na področju postmodernega trženja. Zapis, da s svojimi deli oddajam dušo, torej še kako drži. Izdala sem knjigo Trženje duše in že sam naslov nakazuje na to, da je umetnost produkt umetnikovih emocij, duhovnega odraza življenja umetnika in razmišljanj, ki oživijo šele s tržnimi prijemi. V knjigi vsebinsko izhajam iz generiranja številnih abstrakcij postmodernega trženja, kapitalistične transformacije umetnosti in koncepta trženja umetnosti.
Vzporedno deluješ kot vizualna umetnica na področju likovne umetnosti, slikarstva in kiparstva ter sodeluješ na številnih skupinskih razstavah po Sloveniji in v tujini ter pripravljaš samostojne.
Zadnji dve razstavi mojih del sta bili v Italiji ob koncu lanskega leta, samostojna razstava v galeriji Ars v Gorici in razstava z italijanskim slikarjem Pietrom Orsinijem v palači Pasi v Bagnacavallu blizu Ravene. Letos septembra z Orsinijem načrtujeva razstavo v Centru slovanskih kultur v Ljubljani, ki bo potekala v smislu umetniškega povezovanja dveh dežel.
Tvoj slikarski opus Ona je bil že večkrat predstavljen doma in v tujini. Naklonjeni so mu tudi likovni kritiki.
Likovni kritiki slednji opus – Ona označujejo kot z intenzivno kompozicijo, monokromno barvno paleto in globokim duhovnim podtonom nabita platna, zasnovana v tradicionalnih pristopih slikanja. Sem pa tudi avtorica več sakralnih del; sem štejemo cikel del Nadangelov, slovito Zadnjo večerjo, več portretov Marije in Jezusa ter cikla slikarskih del Križevega pota in oltarne slike z motivom sv. Bernarda, ki si jih lahko ogledamo v grajski kapeli iz 17. stoletja v kraju Pernovo pri Žalcu.
Sta kritika tudi drug drugemu?
Gianni: No, moram reči, da je Patricija bolj meni konstruktivna kritika (smeh). Predvsem kar se tiče estetike, ji verjamem in zaupam, ker ima vedno prav. Estetiko, smisel za lepoto nosi v sebi, no, saj je slikarka, kiparka. Lahko bi bila tudi modna kreatorka in bila bi odlična!
Patricija: Gianni je kar zadeva moje delo zmeraj zelo ljubezniv in njegova kritika je vedno pozitivna, seveda pa sva drug drugemu dober podporni sistem in verjamem, da samo tako lahko ustvarjava življenje in umetnost.
Nam zaupata, kako bosta preživela letošnje počitnice?
Glede na stanje ne veva, ker je trenutno še vse nepredvidljivo, ne vemo, kaj se bo zgodilo z epidemijo, ukrepi, zagotovo pa načrtujeva malo poletja na morju, pa kakšen izlet po Sloveniji. Upava, da bo vse dobro in bomo poletje preživeli kolikor toliko normalno. Vsem bralkam in bralcem revije Navdih želiva lepo sproščeno poletje in pazite nase.
Barbara Skorjanc,
Foto Adriana Pisk