Glamurozno šotorjenje oziroma luksuzno kampiranje je v zadnjem desetletju doživelo pravi razcvet. Samo v naši neposredni bližini se lahko pohvalimo s kar šestimi ponudniki tovrstnih nastanitev sredi narave. Prva in do sedaj edina plavajoča glamping vasica v Sloveniji je od Nove Gorice oddaljena le nekaj kilometrov. Tu so še Panorama glamping v Dobravljah, Theodozius v Vrhpolju in Hiška na Predmeji. Poseben uspeh pa je tudi trajnostna nastanitev Maxi v Prvačini, certificirana z okoljskim znakom Green Key in hkrati prva od dveh stebrov produkta Odprte vasi, ki je prejela nagrado svetovnega rezervacijskega sistema booking.com kot najbolje ocenjena nastanitev na svetu v letu 2021.
Da so lesene gradnje prihodnost našega bivanja in turistične ponudbe, se zaveda tudi šestindvajsetletni inženir gozdarstva s Trnovega, Tine Strosar, ki je z lesom povezan že od samega rojstva. Njegov oče Jožko namreč že več kot trideset let vodi uspešno mizarsko delavnico, v kateri je zaposlen tudi Tine – drzen in vizionarski izdelovalec lesenih hiš.

Tine, stojiva na prekrasni gozdni lokaciji sredi Trnovega, kjer že kar nekaj let zori ideja o kampu.
Idejo je dobil oče, ko je leta 2000 na tej parceli našel Čehe, ki so tam kampirali. Ni se obotavljal, takoj je oddal vlogo za spremembo namembnosti iz kmetijskega v zazidalno zemljišče v turistične namene, saj je na tem prostoru videl velik potencial. Žal pa so se nato obotavljali uradniki … Preteklo je kar 17 let, da smo dobili odobritev spremembe. Zgodbo sedaj nadaljujeva z ženo Sašo, oče pa mi je pri tem v veliko pomoč in podporo.
Začel si pred nekaj leti, ko si izdelal svojo prvo hišico.
Res je, leta 2019 sem začel z majhno trikotno hiško, namenjeno bivanju za dve osebi, ki je bila od vseh naslednjih tudi najlažja za izdelavo. To je bil moj prvi projekt, saj sem se želel naučiti delati z lesom, graditi lesene hiše. To hiško sem izdeloval pol leta: po delu, v prostem času, zanjo sem porabil približno 200 ur dela.
Vsaka naslednja – do sedaj stojijo že štiri – pa je bila večja, z bolj dovršeno notranjo opremo in zato tudi bolj zahtevna za izvedbo. Kdo pripravlja načrte zanje?
Fizičnih načrtov za hišo v bistvu nimam, vse nastaja sproti in spontano v moji glavi (smeh). Saša, ki je sicer zaposlena kot razredna učiteljica v Ajdovščini, je moja moralna podpora, poprime pa tudi za orodje in pomaga pri vsem, kar je treba. Lahko rečem, da smo večino naredili sami z očetom, za specifična dela pa pokličem prijatelje, ki mi največkrat povejo, kako se kaj naredi, potem pa se tega lotim kar sam.
Večinoma uporabljaš slovenski les, nekaj tudi sibirski macesen. Vemo, da so se cene materialov v zadnjem obdobju izjemno zvišale, kako je v tvojem primeru?
Cene materiala so se od leta 2019 podvojile. Najmanjšo hiško sem takrat izdelal za slaba dva tisočaka, danes to praktično ni več mogoče. Največje hiške, ki so namenjene bivanju za štiri osebe, pa se gibljejo okrog 30 tisočakov in več. Seveda pri tem ne upoštevam svojega dela.
Delaš tudi za zunanje naročnike?
Kljub temu da imam veliko povpraševanj, pri treh službah o tem trenutno ne razmišljam. (Tine je v prostem času tudi zavzet lovec, ljubiteljski fotograf in navdušen harmonikaš, ki popestri marsikateri žur. Poleg tega pa ima družina še kmetijo, v neposredni bližini kampa se pasejo krave in konji).
En izmed prijateljev ti je svetoval, da celoten postopek izdelave hiš snemaj. In tako se je rodila blagovna znamka Wood junkie …
Prijatelju, ki se ukvarja z YouTubom sem povedal, da nameravam narediti kamp z lesenimi hišami. Svetoval mi je, naj vse skupaj posnamem, čeprav mi bo to vzelo več časa. Naučiti sem se moral tudi teh veščin in pri delu ves čas upoštevati še prisotnost kamere. Bil je prepričan, da se mi bo to obrestovalo.
In še kako prav je imel. Videoposnetki, ki si jih objavil na svojem kanalu imajo do sedaj skupno že več kot 13 milijonov ogledov …
Še sam sem presenečen nad takim odzivom. Snemanja sem se lotil po etapah izdelave. Ko so posamezne faze končane, jih združim v en posnetek, ki prikazuje celoten postopek postavitve – od temeljev do strehe. To privabi različno publiko, mislim, da se ljudem zdi zanimivo, kako je tako mlad fant praktično sam izdelal hišo od začetka do konca. Sem pa že v začetku ciljal na mednarodno publiko, saj Slovenci živimo v deželi gozdov in se nam obdelovanje lesa ne zdi nič posebnega v primerjavi s tistimi, ki živijo v velemestih.
En sam videoposnetek je dosegel več kot 6,5 milijonov ogledov.
Gre za video, v katerem prikazujem vse etape izdelave hiše – od temeljev do strehe. Skoraj milijon ogledov pa je dosegel tudi video, v katerem prikazujem izdelavo savne v obliki soda. Največ ogledov imam iz Amerike, Kanade, Južne Amerike, Avstralije …
Tvoj potencial pa so prepoznali tudi v podjetju Bosch. Pred kratkim si postal njihov ambasador za modri program njihovega orodja – Bosch Professional.
Pri delu sem že pred tem večinoma uporabljal njihovo orodje, zato sem si rekel, da na podjetje naslovim prošnjo za sodelovanje. Predstavil sem jim svoj projekt, ideje, vizije, moj YouTube kanal in takoj so bili zainteresirani. Sprva je bilo mišljeno, da bom delal za slovensko publiko, hitro pa je prišla tudi odobritev iz sedeža podjetja v Nemčiji, tako da je to poslal mednarodni projekt. Dobavljajo mi vse razpoložljivo profesionalno orodje, opremo in potrošni material, jaz pa v zameno v videih uporabljam njihove proizvode.
Željá in ambicij vama s Sašo ne manjka. Kakšni so načrti za naprej?
Zavedava se, da uspešna glamping destinacija potrebuje več kot le privlačne nastanitvene objekte. Rada bi naredila še prostor za avtokampe in šotorjenje. Že obstoječa hiška s krušno pečjo naj bi se preuredila v večnamenski družabni prostor. V idejni zasnovi pa je tudi lesen objekt z desetimi apartmaji in učnim centrom za padalce – v neposredni bližini je namreč vzletišče. Sem prihajajo iz vsega sveta. Ideja je, da bi v teh prostorih, v času ko ni vzgona, trenirali teoretični del, prostor pa bi bil namenjen tudi za druge seminarje. A pojdimo lepo po vrsti, upam, da vas bom drugo leto že lahko povabil na otvoritev kampa (smeh).
Barbara Skorjanc