Tanja Turnšek iz Nove Gorice se je v življenju spopadla že z marsičem. Izkušnje so bile večkrat slabe kot dobre. Ko pa so žalost, strah, sram, jeza in drugi negativni občutki dobili takšne razsežnosti, da Tanja preprosto ni zmogla več, je dokončno sklenila, da bo temu naredila konec. Pred šestimi leti se je bolj kot ne po naključju srečala z metodo EFT (Emotional Freedom Techniques) – tehnika doseganja čustvene svobode – in v tem času postala tudi EFT izvajalka II. stopnje. Zaupala nam je, kako ji je tapkanje spremenilo življenje. Na bolje. Veliko bolje.
Tanja, za začetek nam povejte, kaj je EFT tehnika oziroma tapkanje?
Metoda EFT združuje znanje 5000 let stare vzhodne medicine – akupunkture – in vedenje ter znanje novejše zahodne psihoterapije. Mnogi jo primerjajo z akupunkturo, le da pri tapkanju uporabljamo blazinice prstov in ne igel.
Na katerih področjih pomaga? Komu je EFT pravzaprav namenjena?
Težave, pri katerih si s tapkanjem pomagamo, so na začetku običajno čisto vsakdanje – strah pred iglo, zobozdravnikom, pajki, kačami, letenjem z letalom … Otroci na primer tapkajo odpor do poštevanke, strah pred matematiko, nekateri pa začnejo s tapkanjem zaradi rednih in trdovratnih glavobolov. Različno. Tapkamo vedno neprijetne občutke, ki jih čutimo čisto vsak dan. Naučeni smo, da jih potlačimo, da jih ne kažemo in se jih celo sramujemo, skrivamo. S pomočjo tega orodja jih odpravljamo ali vsaj omilimo. Metoda je pripomoček pri večjih čustvenih težavah, kot so motnje hranjenja, depresija, odvisnosti, fobije, izgorelost, stres in številne druge. Pomaga pa tudi pri fizičnih težavah in boleznih. Fizične težave nemalokrat povsem izzvenijo, ko predelamo neko čustveno težavo.
Kakšno je bilo vaše prvo srečanje s tapkanjem?
Kot povedano uvodoma, je pred šestimi leti v Novi Gorici potekala predstavitev metode, ki jo je izvajala EFT strokovnjakinja Pika Rajnar. Prav ona je to metodo zelo razširila v Sloveniji, ko je že leta 2006 v slovenščino prevedla obširen brezplačen EFT priročnik avtorja metode Američana Garyja Craiga. Moje resno tapkanje pa se je začelo nekaj mesecev kasneje, ko so se doma zvrstili neprijetni dogodki. Tako sem nekega dne prišla iz službe, dala psa na povodec in šla na dolg sprehod po gozdu Panovec in tapkala … Jakost mojega občutka žalosti se je dejansko zelo zmanjšala. Kmalu zatem sem obiskovala skupinska tapkanja v Novi Gorici, obiskovala individualna srečanja, delavnice, izobraževanja.
Ste EFT izvajalka II. stopnje. Kaj natančno to pomeni?
Gospa Pika Rajnar predava uporabo metode EFT v skladu s Pravilnikom mednarodne organizacije EFT International in je mentor svojim tečajnikom, med katerimi sem tudi sama. Izobraževanje obsega tri stopnje. Za posamezno stopnjo so določeni predmetniki te mednarodne organizacije. Po opravljenem seminarju II. ali III. stopnje kandidati opravimo določeno količino vaj, o njih pošiljamo izčrpne opise primerov in na koncu opravljamo izpit. Na tak način pridobimo naziv EFT izvajalec II. oziroma III. stopnje. Vsak od nas izvajalcev mora za ohranjanje naziva voditi evidenco ur izpopolnjevanja.
Na vaši spletni strani www.tapkanje.si ste zapisali: »Dovolj mi je bilo hoje po živem blatu, kjer me je neka sila vlekla gor, pa spet dol, pa levo in desno in ni bilo nič odvisno od mene same, vsaj tako se mi je zdelo. Dovolj mi je bilo tega, da se mi je življenje dogajalo. Želela sem živeti.« Lahko kaj več poveste o tem?
Moja najbolj pereča težava takrat je bila socialna fobija, kar pomeni, da sem se v določenih situacijah z ljudmi, ki so za večino običajne, počutila milo rečeno nelagodno. Do socialne fobije so me pripeljali nekateri travmatični dogodki iz otroštva, vzgoja in okoliščine, v katerih sem odraščala. Prevladujoči občutki, ki sem jih skozi življenje doživljala, so bili strah, celo strah pred strahom in sram, kasneje jeza. Imela sem zelo slabo samopodobo. Skrivala sem se za deloholizmom, pridnostjo, poslušnostjo, ubogljivostjo.
Lahko tapkanje pomaga vsakomur, ki se ga loti, ali je v to metodo potrebno verjeti?
V metodo ni potrebno verjeti, treba jo je le preizkusiti. Uporabo metode odsvetujemo samo v primeru močnega izbruha duševne bolezni, ko človek še ni stabilen – kasneje s pridom tapkajo tudi ljudje s takimi diagnozami.
Kako tapkanje sploh deluje na človeka, na njegovo telo, čustva? Omenili ste, da lahko s pomočjo tapkanja pridemo do globoko zakoreninjenih vzorcev, ki segajo daleč nazaj, tudi v otroštvo.
Metoda EFT temelji na vedenju, da neprijetne občutke ali fizične težave povzročajo motnje v energijskem sistemu telesa, ki jih odpravljamo s pomočjo tapkanja. Posledično odpravimo neprijetne občutke ali fizične težave.
Kako dolgo moramo tapkati, da dosežemo želene rezultate? Obstaja možnost, da tapkanje nekomu sploh ne bo pomagalo?
Ne vemo, kako dolgo bomo morali tapkati, da dosežemo želene rezultate, ker nikoli ne vemo, koliko navlake, obrambnih mehanizmov se je nakopičilo v nas, kaj vse je pripomoglo k neki težavi, sploh pri večjih čustvenih težavah ali fizičnih težavah in boleznih. Vsako vedenje je izbrano. Tudi vedenje, ki nam na videz ne koristi oziroma nam celo škodi. Če sklepam po tem, je možno, da neka težava osebi »koristi« do take mere, da je v resnici ne želi odpraviti. Temu rečemo podzavestni odpor, ki upočasni oz. preprečuje napredek delovanja metode. Izkušen EFT izvajalec bo znal prepoznati odpor in ga bo znal tudi odpraviti. Pri taki osebi mislim, da je bolj vprašljivo, ali bo z metodo vztrajala, in ne to, ali metoda pri njej deluje ali ne.
Obstajajo številne metode, ki naj bi odpravljale raznovrstne težave, s katerimi se srečujemo. Zakaj bi nekdo izbral prav EFT in ne česa drugega?
Znanstvene raziskave[1] so pokazale, da je metoda ena izmed najučinkovitejših orodij za samopomoč, ne le med alternativnimi metodami, temveč tudi med konvencionalnimi. Poleg tega je metoda nežna, saj poznamo postopke, s katerimi predelamo sicer čustveno zelo boleče situacije na dokaj neboleč način, torej ne da bi podoživljali boleče spomine. Metoda je do klienta spoštljiva, saj nam, če tapkamo z EFT izvajalcem, ni potrebno povedati, kakšno težavo želimo odpraviti, če tega ne želimo. Je preprosta in kratka, torej jo lahko uporabimo kadarkoli in kjerkoli. Pa še vedno je »pri roki«. Lahko tapkamo doma na kavču ali na sprehodu v naravi. Deluje tudi, ko druge metode ne prinesejo želenih rezultatov. Ker jo za večino težav lahko sami izvajamo, je tudi cenovno ugodna.
Lahko bralcem revije Navdih zaupate, kako vam je tapkanje spremenilo življenje? Še vedno tapkate vsak dan?
Ja, tapkam skoraj vsak dan. Zame je tapkanje način življenja in pripomoček za čisto vsak izziv. In izzive v življenju imamo vsak dan, kajne? Zavedam se, da lahko sama sokreiram svoje življenje.
Barbara Skorjanc